Pobranie miary stóp - krok po kroku

Proszę usiąść na krześle w ten sposób, by kąt zgięcia w kolanach, zbliżony był do kąta prostego. Nie należy odchylać kolan na zewnątrz. Stopa ma przylegać do kartki papieru jak największą powierzchnią.

Proszę dokonać obrysu stóp, prowadząc długopis bardzo blisko krawędzi stóp, wskazane jest jego lekkie odchylenie, tak, by niejako "wjeżdżał pod stopę". W miejscu łuku wzdłużnego, czyli w środkowej części stopy po stronie wewnętrznej, należy zwiększyć kąt prowadzenia długopisu i bardziej "wjechać pod stopę".

Mając dokonany obrys stóp, przechodzimy do etapu zaznaczania na stopie punktów pomiarowych. Rysujemy w tym celu linie przechodzące przez stopę w określonych miejscach. Końce narysowanych linii powinny być zaznaczone na kartce z obrysem stopy. Ważne jest by metr był prowadzony maksymalnie prostopadle do podłoża, czyli tak, jakbyśmy używali krajalnicy i krolili np. kromki chleba :)

Mając narysowane linie przechodzące przez stopę i znaczniki na obrysie stopy na kartce, przystępujemy do pomiarów. Prosimy zapisywać pomiary przy znacznikach na obrysie stopy. Metr powinien być stosunkowo cienki ok. 12 mm, gdyż najlepiej się nim operuje na stopie. Szerokie metry mogą zaburzyć pomiar. Metr powinien w miejscach pomiaru dobrze opinać stopę. Wyjątkiem jest miejsce pomiaru w palcach, gdzie powinien być luźniejszy.

Obwód przez grań stopy *
Obwód przez śródstopie *
Obwód na wysokości haluksa *
Obwód w palcach
Obwód przez piętę *
Obwód wokół kostki *

 

 

 

Na wykonanym obrysie stopy przyłóż metr, tak, by zmierzyć dokładnie odległość od czubka dużego palca, do środka pięty.

Długość stopy *

 

 

 

Na wykonanym obrysie stopy przyłóż metr w najszerszym miejscu stopy.

Szerokość stopy *

 

 

 

 

 

Prześlij zdjęcia obrysu stopy z przyłożonym metrem oraz zdjęcia robione w trakcie pomiaru stóp.

Zdjęcia z pomiarów *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

 

 

 

Prześlij zdjęcia swoich stóp - bez skarpet. Zdjęcia proszę wykonać w ten sposób, by zawsze była widoczna cała stopa. Proszę o zdjęcia zbliżone ujęciami do przykładowych zdjęć prezentowanych poniżej.

Zdjęcia stóp *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

Wprowadź dodatkowe informacje na temat swoich stóp. Jakie problemy masz z nimi, np. bolące miejsca, potrzeby usztywnienia, podparć łuku, itp.

Dodatkowe informacje
Podaj kontakt mailowy do siebie *
30-389 Kraków, ul. Zachodnia 7 669 550 550 kontakt@rafalszuba.pl

Wykonując buty na miarę, stopy możemy zmierzyć osobiście, bądź też możemy bazować na informacjach przesłanych przez klienta. W związku z tym, że każdorazowo przed wykonaniem finalnej pary butów przygotowujemy kapcie przymiarkowe, czyli tzw. buty próbne, nie ma najmniejszego nawet ryzyka, że dokonane pomiary przez samego klienta wpłynął negatywnie na końcowy efekt. Niezależnie czy to my pobieramy miarę, czy też klient na podstawie niniejszego wpisu zrobi to samodzielnie, zawsze i tak ostateczne poprawki będzie się nanosiło na kapciu przymiarkowym. Zachęcamy więc Państwa do złożenia w naszej Pracowni zamówienia wykonania butów na miarę i jednocześnie zamieszczamy instrukcję jak zmierzyć stopy we własnym zakresie.

Buty na miarę – pobranie wymiaru stóp.

Niniejszy wpis zawiera instrukcję pobrać miarę ze stóp w celu wykonania obuwia miarowego. Aby jak najlepiej to zrobić, bardzo przydatna jest pomoc drugiej osoby, która wykona czynności opisane poniżej i dokona odpowiedniej dokumentacji fotograficznej.

Podstawowa zasada jest taka, że osoba której pobiera się miarę ze stóp, siedzi nieruchomo i nie przemieszcza stóp podczas pomiaru. Od momentu kiedy na kartkach papieru dokona się obrysu stóp, nie można stóp odrywać od powierzchni kartek, ani w żaden inny sposób ich przemieszczać.

Pobranie miary – krok po kroku :

  • Osoba, której stopy mają być zmierzone, powinna usiąść na krześle, na takiej wysokości, by w kolanie był kąt zbliżony do kąta prostego. Noga powinna być skierowana na wprost, nie powinna być odchylona na zewnątrz. Od chwili zaczęcia pomiaru, jedyne dozwolone ruchy, to minimalne uniesienie palców lub przodostopia celem umożliwienia osobie dokonującej pomiaru wsunięcie metra.
  • Osoba dokonująca pomiaru powinna przy pomocy ołówka/długopisu dokonać obrysu stóp. W tym celu należy prowadzić pisak w pozycji pionowej, minimalnie odchylonej na zewnątrz, tak, by obrys stopy jak najbardziej odzwierciedlał jej kształt. Od tyłu pięty, poprzez stronę zewnętrzną stopy oraz palce, jest to stosunkowo proste do wykonania, gdyż stopa w tych miejscach dokładnie przylega do podłoża. Może pojawić się pytanie jak dokonać obrysu od strony wewnętrznej, czyli sklepienia podłużnego. W tym miejscu stopa nie przylega do podłoża i jest to pytanie jak najbardziej właściwie postawione. Otóż należy prowadzić pisak podobnie jak przy innych krawędziach, ewentualnie lekko zwiększając kąt, czyli bardziej „wjeżdżając nim” troszkę głębiej pod stopę. W związku z tym, że wykonujemy buty bardzo dobrze dopasowane, tę część stopy przejmie częściowo cholewka buta, a poza tym można będzie to ewentualnie skorygować po wykonaniu kapcia przymiarkowego.
  • Mając wykonany obrys stóp (osoba której mierzymy cały czas nie przemieszcza nóg), przechodzimy do etapu pobierania wymiarów. Nieodłącznym elementem tej czynności będzie jednoczesne wykonywanie zdjęć przyłożonego do stopy metra, bowiem tylko w ten sposób będziemy wiedzieli w którym dokładnie miejscu została pobrana miara, jak został przyłożony metr oraz jakie występują cechy anatomiczne stopy.

Podstawowe pobranie miary, to zmierzenie stopy w kluczowych miejscach:

- na wysokości haluksów

- w podbiciu

- obwód przez grań stopy

- w obwodzie przechodzącym przez grań i podstawę pięty w tylnej jej części

- obwód przechodzący przez kostkę i grań

 

Aby dokonać pomiaru wykonujemy następujące czynności:

- wsuwamy metr pod stopę i staramy się wybrać najszersze miejsce na wysokości haluksa. Zarówno po lewej jak i po prawej stronie na wykonanym uprzednio obrysie stopy zaznaczamy miejsce przyłożenia metra. Dobrze jest to zrobić rysując dwie kreski w miejscu gdzie znajduje się metr, zaznaczając po prostu jego szerokość. Robimy to z lewej i prawej strony obrysu. Następnie opinamy stopę metrem w ten sposób, by stopa była przez ten metr lekko ściśnięta, albo inaczej mówiąc, tak, by metr bardzo dokładnie przylegał do stopy. Odczytujemy wynik pomiaru i zapisujemy przy jednej ze stron przyłożenia metra przy obrysie stopy. W momencie zapisywania wymiarów, cały czas trzymamy metr na stopie nie przemieszczając go. Po zapisaniu wymiaru wykonujemy zdjęcia, na których będzie widoczna podziałka oraz miejsce przyłożenia metra na stopie i sposób jego poprowadzenia.

- po wykonaniu pomiaru na wysokości haluksa, pobieramy miarę w miejscu podbicia. Wykonujemy czynności identyczne jak uprzednio. Przy tym pomiarze trudniej jest już określić konkretne miejsce prowadzenia metra, ale prosimy się tym nie przejmować, bowiem mając zdjęcia oraz zaznaczone na obrysie punkty przyłożenia metra będziemy w stanie odpowiednio przełożyć pomiar na odpowiadające mu miejsce na kopycie.

- Obwód przez grań, to najwyższy punkt stopy, prowadząc pomiar, staramy się metr ustawić prostopadle do podłoża

- obwód przez piętę i grań stopy, to obwód cholewki buta w górnej części. Dokonując pomiaru, nie należy bardzo mocno napinać metra, by nie powstała linia prosta pomiaru, tylko naprężony metr należy prowadzić niejako po lekkim łuku

- ostatnią miarą jest wykonanie pomiaru obwodu przechodzącego przez tylną podstawę pięty oraz górną część podbicia. O ile we wcześniejszych pomiarach osoba której pobieraliśmy miarę mogła lekko współpracować umożliwiając wsunięcie metra pod stopę, tak w tym przypadku nie może wykonywać najmniejszych ruchów. Stopa musi być mocno przyłożona do podłoża. Osoba dokonująca pomiaru powinna mocniej wsunąć metr pod piętę w sposób pokazany na ilustracji poniżej. Następnie należy poprowadzić metr w ten sposób, by przechodził przez grań stopy, czyli w miejscu gdzie najczęściej występuje ostatnia dziurka sznurowania. Analogicznie jak w poprzednich punktach, należy wykonać dokumentację fotograficzną pomiaru.

Pobranie miary stóp - zdjęcia.

Po wykonaniu pomiarów odkładamy metr i wykonujemy zdjęcia stóp. Co nas interesuje ? Wszystkie cechy anatomiczne, czyli wszelkiego rodzaju zgrubienia, opuchnięcia, wystające kostki, kula pięty, itp. Jest to równie istotny element jak pobranie samych wymiarów, bowiem na podstawie takich zdjęć możemy uwzględnić na przygotowywanym kopycie odpowiednie miejsca odciążające lub jeśli to konieczne, stabilizujące wskazane obszary stopy. Wykonujemy dwa rodzaje zdjęć – w skarpetach i takie same, ale całkiem gołej stopy.

Buty na miarę - własne opinie i sugestie.

Jednym słowem wszystko to, co pozwoli nam w jeszcze większym stopniu poznać to, czego nie można wywnioskować na podstawie samej tylko miary czy też zdjęć. Pożądane przez nas informacje to np. czy stopa ma tendencję do puchnięcia, jakieś szczególnie wrażliwe miejsca, a także informacje na temat butów, które do tej pory Państwo użytkujecie, konkretne marki, modele, wskazane problemy z tymi butami, itp.

Pobranie miary stóp - krok po kroku

Proszę usiąść na krześle w ten sposób, by kąt zgięcia w kolanach, zbliżony był do kąta prostego. Nie należy odchylać kolan na zewnątrz. Stopa ma przylegać do kartki papieru jak największą powierzchnią.

Proszę dokonać obrysu stóp, prowadząc długopis bardzo blisko krawędzi stóp, wskazane jest jego lekkie odchylenie, tak, by niejako "wjeżdżał pod stopę". W miejscu łuku wzdłużnego, czyli w środkowej części stopy po stronie wewnętrznej, należy zwiększyć kąt prowadzenia długopisu i bardziej "wjechać pod stopę".

Mając dokonany obrys stóp, przechodzimy do etapu zaznaczania na stopie punktów pomiarowych. Rysujemy w tym celu linie przechodzące przez stopę w określonych miejscach. Końce narysowanych linii powinny być zaznaczone na kartce z obrysem stopy. Ważne jest by metr był prowadzony maksymalnie prostopadle do podłoża, czyli tak, jakbyśmy używali krajalnicy i krolili np. kromki chleba :)

Mając narysowane linie przechodzące przez stopę i znaczniki na obrysie stopy na kartce, przystępujemy do pomiarów. Prosimy zapisywać pomiary przy znacznikach na obrysie stopy. Metr powinien być stosunkowo cienki ok. 12 mm, gdyż najlepiej się nim operuje na stopie. Szerokie metry mogą zaburzyć pomiar. Metr powinien w miejscach pomiaru dobrze opinać stopę. Wyjątkiem jest miejsce pomiaru w palcach, gdzie powinien być luźniejszy.

Obwód przez grań stopy *
Obwód przez śródstopie *
Obwód na wysokości haluksa *
Obwód w palcach
Obwód przez piętę *
Obwód wokół kostki *

 

 

 

Na wykonanym obrysie stopy przyłóż metr, tak, by zmierzyć dokładnie odległość od czubka dużego palca, do środka pięty.

Długość stopy *

 

 

 

Na wykonanym obrysie stopy przyłóż metr w najszerszym miejscu stopy.

Szerokość stopy *

 

 

 

 

 

Prześlij zdjęcia obrysu stopy z przyłożonym metrem oraz zdjęcia robione w trakcie pomiaru stóp.

Zdjęcia z pomiarów *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

 

 

 

Prześlij zdjęcia swoich stóp - bez skarpet. Zdjęcia proszę wykonać w ten sposób, by zawsze była widoczna cała stopa. Proszę o zdjęcia zbliżone ujęciami do przykładowych zdjęć prezentowanych poniżej.

Zdjęcia stóp *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

Wprowadź dodatkowe informacje na temat swoich stóp. Jakie problemy masz z nimi, np. bolące miejsca, potrzeby usztywnienia, podparć łuku, itp.

Dodatkowe informacje
Podaj kontakt mailowy do siebie *

Wersja po angielsku

How to measure your feet:

When making bespoke shoes, we can measure your feet in person, when you visit us personally or use measurement provided by you. Since we always prepare trial shoes first, there is no risk that the measurements sent via email will negatively affect the final product. Whether we take the measurements or the client follows the instructions in this post to measure their feet by themselves, the final adjustments will always be made on the trial shoes. We encourage you to place an order for a bespoke pair in our workshop, and below you can find instructions on how to measure your feet from the comfort of your house.

BESPOKE SHOES - TAKING THE MEASUREMENT

This post provides instructions for taking the measurement for bespoke shoes. To do this as accurately as possible, it is very useful to have an assistance of another person who will perform the actions described below and take appropriate photographic documentation.
The basic rule is that a person whose foot is being measured sits still and does not move their feet during the measurement. Once the outline of the feet is traced on the sheets of paper, the feet cannot be lifted off the surface of the paper or moved in any other way. It’s very important to remain still until tracing of the feet is completed.

Taking Measurement - Step by Step guide: 

The person whose feet are to be measured should sit on a chair at a height where the knee is at a right angle (it should form 90 degrees give or take). The foot should be pointing straight ahead and not tilted outwards. From the moment the measurement begins, the only permissible movements are minimal lifting of the toes or forefoot to allow the person taking the measurement to slide the measuring tape.
The person who is taking the measurement should use a pencil/pen to outline the feet. To do this, the pen should be held in a vertical position, slightly tilted outward, so that the outline of the foot reflects its shape as accurately as possible. From the back of the heel, along the outer side of the foot and toes, this is relatively easy to do as the foot closely adheres to the surface. The question may arise as to how to make the outline from the inside, that is, the longitudinal arch. At this point, the foot does not adhere to the surface, and this is actually a very valid question. To manage this a pen should be guided similarly to what we did with other edges, possibly slightly increasing the angle, i.e., going a little deeper under the foot. Since we make shoes that are very well fitted, this part of the foot will be partially covered by the shoe upper, and it can also be corrected after making the trial shoe. So do not be alarmed.
Once the outline of the feet is complete (the person being measured does not move their legs), we move on to taking measurements. An essential element of this process is simultaneously taking photos of the measuring tape applied to the foot. This is because only in this way will we know exactly where the measurement was taken, how the tape was applied, and what anatomical features the foot has.

The basic measurement involves measuring the foot at key points:
•    at the height of the halluxes
•    in the arch
•    circumference through the ball of the foot
•    in the circumference passing through the ball and the base of the heel at the back
•    circumference passing through the ankle and the ball of the foot

To take the measurement, we perform the following steps:
We slide the measuring tape under the foot and try to choose the widest point at the level of the big toe. On the foot outline which we previously made, we mark the place where the tape is applied on both the left and right sides. It is a good idea to do this by drawing two lines at the point where the tape is located, simply marking its width. We then wrap the foot with the tape so that the foot is lightly compressed by the tape, or in other words, so that the tape fits very precisely to the foot. We read the measurement result and record it at one of the tape application points on the foot outline(basically we write the measurement down to either side of the foot). When writing down the measurements, we keep the tape on the foot without moving it. After recording the measurement, we take photos that show the ruler's markings, the place where the tape was applied to the foot, and how it was led.
After taking the measurement at the height of the hallux, we take a measurement at the point of the instep. We perform the same steps as before. It may be more difficult to determine the exact point of measuring with this measurement, but it's not a problem because with the photos and marked points of measuring tape on the foot outline, we will be able to transfer the measurement to the corresponding point on the hoof.
The circumference around the foot arch is taken at the highest point of the foot. When taking the measurement, we try to place the measuring tape perpendicular to the ground.
The circumference around the heel and foot arch is the circumference of the shoe collar in the upper part. When taking the measurement, we should not pull the measuring tape too tightly, so as not to create a straight measurement line, but instead we should lead the tensed measuring tape on a slight curve.

The last measurement involves taking the circumference around the back of the heel and the upper part of the arch. Unlike previous measurements where the person being measured could assist by sliding their foot onto the measuring tape, in this case, they must remain completely still. The foot should be firmly pressed against the ground. The person taking the measurement should slide the measuring tape firmly under the heel as shown in the illustration below. Then, the tape should be guided around the arch of the foot, passing through the highest point of the arch, which is typically where the last eyelet of the laces is located. As with the previous measurements, it is important to document the measurement with photographs.

Taking foot measurements - photos.

After taking the measurements, we put the measuring tape aside and take photos of the feet. What do we want to see? All anatomical features, such as any kind of swelling, bumps, protruding bones, heel spurs, etc. This is an equally important element as taking the measurements themselves, because based on such photos, we can include appropriate relief or stabilization areas on the prepared last. We take two sets of photos - with socks on and bare foot.


Bespoke shoes - personal ideas and suggestions. 

 In other words, everything that will allow us to learn more about what cannot be inferred from just the measurements or photos. Desired information includes, for example, whether the foot tends to swell, any particularly sensitive areas, as well as information about the shoes that you have been using so far, specific brands, models, any problems with these shoes, etc.

Taking foot measurements - step by step

Please sit on a chair in such a way that your knees bend squarely. They should form an approximate 90 degrees angle. The knees should not be tilted outward. The foot is to adhere to the sheet of paper with as much surface area as possible.

 

Please make an outline of the feet by running the pen very close to the edges of the feet, it is advisable to tilt it slightly, so that it, as it were, "outlines under the foot." At the point of the longitudinal arc, that is, in the middle part of the foot on the inner side, it is necessary to increase the angle of the pen guidance to go more "under the foot".

Having the foot outline made, we move on to the stage of marking measuring points  on the foot. To do this, we draw lines passing through the foot in specific spots. The ends of the drawn lines should be marked on the sheet with the foot outline. It is important that the measuring tape be guided as much as possible perpendicular to the ground, i.e. as if we were using a slicer and rolling slices of bread, for example :)

Having drawn lines passing through the foot and markers on the outline of the foot on a piece of paper, we proceed to the measurements. Please record the measurements at the markers on the contour of the foot. The measuring tape should be relatively thin approx. 12 mm, as it works best on the foot. Wide meters may disturb the measurement. In the places of measurement a measuring tape should fit the foot snugly. The exception is the place of measurement at the toe, where it should be looser.

Circumference through the ridge of the foot  *
Circumference through the midfoot  *
Circumference at the height of the hallux *
Circumference at the toe *
Circumference through heel  *
Circumference around the ankle  *

On the outline of the foot, apply a measuring tape, so as to measure exactly a distance from the tip of the big toe, to the center of the heel.

Length of the foot  *

 

 

 

On the outline of the foot, apply a measuring tape at the widest point of the foot.

Width of the foot  *

 

 

 

 

 


Send photos of the foot outline with the applied measuring tape and photos taken during the measurement.

Measurement photos  *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

 

 

 

 

 

Upload photos of your feet - without socks. Please take the photos in such a way so that the whole foot is always visible. Please try to take photos that are similar to shots  sample presented below.

Foot photos  *
Przeciągnij i upuść pliki w to miejsce Przeglądaj pliki

 

 

Enter additional information about your feet. What problems do you have? If any, such as sore spots, bracing needs, arch supports, etc.

Additional information
Provide your email address *

Serwis i naprawa obuwia - wybrane realizacje

Zadbane buty, to nasza najlepsza wizytówka. Każde jednak buty wymagają po pewnym czasie serwisu, jak chociażby wymiana startych fleków czy zelówek. Z biegiem miesięcy czy lat, buty wymagają poważniejszych napraw w postaci wymiany spodów skórzanych, szycia, czy też farbowania, by przywrócić im pierwotny blask. Przedstawiam Państwu wybrane realizacje, które świadczę dla klientów zamawiających moje buty.